Hans Peter Madsen, 19071960 (aged 52 years)

Hans Peter Madsen gravsten
Name
Hans Peter /Madsen/
Given names
Hans Peter
Nickname
Heise
Surname
Madsen
Birth September 30, 1907 34 28
Birth of a brotherAage Madsen
September 23, 1909 (aged 1 year)
Note: Ifølge Inga Schulze er Aage Madsen ikke født d. 23. Hans mor skulle have fortalt hende, at det ved e…

Ifølge Inga Schulze er Aage Madsen ikke født d. 23. Hans mor skulle have fortalt hende, at det ved en fejl blev skrevet i kirkebøgerne, men at han vistnok blev født d. 21. - denne dato er Inga Schulze dog ikke helt sikker på.

Birth of a brotherAnders Hjorth Madsen
January 12, 1914 (aged 6 years)
Birth of a sisterFrederikke Madsen
February 12, 1916 (aged 8 years)
Marriage of a siblingReinhold Gustav Friedrich SchulzeKaren MadsenView this family
May 23, 1931 (aged 23 years)
Death of a fatherJens Madsen
June 29, 1943 (aged 35 years)
Burial of a fatherJens Madsen
July 3, 194314 (aged 35 years)
Cemetery: Lintrup Kirkegård
INDI:CEME
Death June 20, 1960 (aged 52 years)
Burial June 24, 196014:00 (4 days after death)
Family with parents
father
18721943
Birth: December 6, 1872 43 41Kastbjergled, Lintrup, Vejen
Occupation: Landmand
Death: June 29, 1943Kastbjergled, Lintrup, Vejen
mother
Scan16 kopi_filtered.jpg
18791970
Birth: April 19, 1879 32 32Fuglebæk, Vejen, Danmark
Occupation: Husbestyrerinde
Death: September 16, 1970Kastbjergled, Lintrup, Vejen
Religious marriage Religious marriageOctober 19, 1904Lintrup Kirke, Lintrup, Vejen, Danmark
17 months
elder sister
Karen Schulze, ca. 1982
19061988
Birth: February 28, 1906 33 26Kastbjergled, Lintrup, Vejen
Occupation: Medhjælpende hustru
Death: April 30, 1988Solgården, Bramming, Ribe
19 months
himself
Hans Peter Madsen gravsten
19071960
Birth: September 30, 1907 34 28Kastbjergled, Lintrup, Vejen
Death: June 20, 1960Kastbjergled, Lintrup, Vejen
2 years
younger brother
1909
Birth: September 23, 1909 36 30Kastbjergled, Lintrup, Vejen
Death:
4 years
younger brother
Scan6.93 - udsnit1.jpg
19142011
Birth: January 12, 1914 41 34Kastbjergled, Lintrup, Vejen
Death: September 30, 2011Rødding, Vejen, Danmark
2 years
younger sister
19161972
Birth: February 12, 1916 43 36Kastbjergled, Lintrup, Vejen
Death: August 14, 1972
Note

HANS PETER MADSEN, født den 30. september 1907 på "Kastbjergled". Død den 20. juni 1960 på "Kastbjergled" og begravet i Lintrup. Hans Peter Madsen havde været på Skibelund Efterskole og overtog sin fødegård "Kastbjergled" i 1947. Ved hans tidlige død i 1960 overtog broderen, Anders Hjorth Madsen, gården.