Ida Kathrine Christensen, 18791970 (aged 91 years)

Scan16 kopi_filtered.jpg
Name
Ida Kathrine /Christensen/
Given names
Ida Kathrine
Surname
Christensen
Nickname
Beje
Married name
Ida Kathrine /Madsen/
Birth April 19, 1879 32 32
Christening September 28, 1879 32 33 (aged 5 months)
Occupation
Husbestyrerinde

Birth of a brotherKrarup Christensen
after 1881 (aged 1 year)

Birth of a sisterMarie Christensen
October 3, 1885 (aged 6 years)

Birth of a sisterElla Christensen
October 12, 1889 (aged 10 years)

Religious marriageJens MadsenView this family
October 19, 1904 (aged 25 years)
Birth of a daughterKaren Madsen
February 28, 1906 (aged 26 years)
Birth of a sonHans Peter Madsen
September 30, 1907 (aged 28 years)
Birth of a sonAage Madsen
September 23, 1909 (aged 30 years)
Note: Ifølge Inga Schulze er Aage Madsen ikke født d. 23. Hans mor skulle have fortalt hende, at det ved en fejl blev skrevet i kirkebøgerne, men at han vistnok blev født d. 21. - denne dato er Inga Schulze dog ikke helt sikker på.
Birth of a sonAnders Hjorth Madsen
January 12, 1914 (aged 34 years)
Birth of a daughterFrederikke Madsen
February 12, 1916 (aged 36 years)
Marriage of a childReinhold Gustav Friedrich SchulzeKaren MadsenView this family
May 23, 1931 (aged 52 years)
Birth of a grandsonJens Carl Madsen Schulze
February 25, 1932 (aged 52 years)
Note: Huset har i dag adressen Vejenvej 17 (Morten Schulze 1. okt. 2007)
Christening of a grandsonJens Carl Madsen Schulze
March 24, 1932 (aged 52 years)
Birth of a granddaughterInga Madsen Schulze
May 3, 1935 (aged 56 years)
Death of a husbandJens Madsen
June 29, 1943 (aged 64 years)
Burial of a husbandJens Madsen
July 3, 194314 (aged 64 years)
Cemetery: Lintrup Kirkegård
Death of a sisterAbeline Christensen
October 1953 (aged 74 years)

Cause: Hjerneblødning
Death of a sonHans Peter Madsen
June 20, 1960 (aged 81 years)
Burial of a sonHans Peter Madsen
June 24, 196014:00 (aged 81 years)
Marriage of a granddaughterJens Carl Madsen SchulzeKirsten ZierauView this family
March 18, 1967 (aged 87 years)
Death September 16, 1970 (aged 91 years)
Family with parents
father
1847
Birth: March 12, 1847 29Mejlby, Vejen, Danmark
mother
Marriage
Marriage: December 13, 1876Rødding, Vejen, Danmark
3 years
sister
4 months
herself
Scan16 kopi_filtered.jpg
18791970
Birth: April 19, 1879 32 32Fuglebæk, Vejen, Danmark
Death: September 16, 1970Kastbjergled, Lintrup, Vejen
7 years
younger sister
-4 years
younger brother
9 years
younger sister
Family with Jens Madsen
husband
18721943
Birth: December 6, 1872 43 41Kastbjergled, Lintrup, Vejen
Death: June 29, 1943Kastbjergled, Lintrup, Vejen
herself
Scan16 kopi_filtered.jpg
18791970
Birth: April 19, 1879 32 32Fuglebæk, Vejen, Danmark
Death: September 16, 1970Kastbjergled, Lintrup, Vejen
Marriage
Marriage: October 19, 1904Lintrup Kirke, Lintrup, Vejen, Danmark
17 months
daughter
Karen Schulze, ca. 1982
19061988
Birth: February 28, 1906 33 26Kastbjergled, Lintrup, Vejen
Death: April 30, 1988Solgården, Bramming, Ribe
19 months
son
Hans Peter Madsen gravsten
19071960
Birth: September 30, 1907 34 28Kastbjergled, Lintrup, Vejen
Death: June 20, 1960Kastbjergled, Lintrup, Vejen
2 years
son
1909
Birth: September 23, 1909 36 30Kastbjergled, Lintrup, Vejen
Death:
4 years
son
Scan6.93 - udsnit1.jpg
19142011
Birth: January 12, 1914 41 34Kastbjergled, Lintrup, Vejen
Death: September 30, 2011Rødding, Vejen, Danmark
2 years
daughter
19161972
Birth: February 12, 1916 43 36Kastbjergled, Lintrup, Vejen
Death: August 14, 1972
Note

Født på Villemajgård

Note

Nekrolog: Dødsfald Fru Kathrine Madsen, Elmegade 12, Bramminge, er død i en alder af 91 år. Kathrine Madsen, der var født i Mejlby ved Lintrup, havde som ung pige forskellige pladser på gårde som husassistent og senere som husbestyrerinde. Ligeledes havde hun et ophold på Odder højskole. Ved giftermåler i 1904 med Jens Madsen blev hun husmoder på "Kastbjergled" i Kastbjerg i Lintrup sogn. Hendes mand måtte deltage i tysk krigstjeneste under første verdenskrig, og da han svækker kom tilbage derfra, måtte hun selv stå for gårdens drift. Han døde i 1943, og i 1947 afstodhun hjemmet til sønnen Hans Peter Madsen, der døde godt en halv snes år efter. Kathrine Madsen havde et ukueligt livshumør, og var ne virksom og flittig kvinde, der delto i arbejder, så længe helbreddet tillod der, og hun havde en helt enestående hukommelse. Gennem de senere år har hun boet på skift hos en datter i Bramminge og en datter i Askov, hvor hun begge steder fik en god pleje. Endvidere efterlader afdøde to sønner.