Anna Margrethe Forchhammer, 18791963 (aged 84 years)

Anna Margrethe Forchhammer
Name
Anna Margrethe /Forchhammer/
Given names
Anna Margrethe
Nickname
Adethe
Surname
Forchhammer
Birth August 31, 1879 52
Occupation
Sygeplejerske

Birth of a brotherOlaf Forchhammer
January 27, 1881 (aged 1 year)
Death of a fatherJohannes Georg Forchhammer
July 19, 1909 (aged 29 years)
Death of a brotherEjnar Forchhammer
August 15, 1928 (aged 48 years)
Death of a brotherJohan Georg Forchhammer
July 23, 1938 (aged 58 years)

Death of a brotherHolger Forchhammer
May 19, 1946 (aged 66 years)

Death of a sisterLouise Forchhammer
December 17, 1948 (aged 69 years)

Death of a sisterHenriette Sofie Forchhammer
May 31, 1955 (aged 75 years)

Death of a brotherJohannes Forchhammer
August 1, 1955 (aged 75 years)

Death of a brotherHerluf Trolle Forchhammer
January 16, 1958 (aged 78 years)

Death of a brotherJørgen Ebbesen Forchhammer
June 25, 1963 (aged 83 years)
Death December 22, 1963 (aged 84 years)
Family with parents
father
mother
elder brother
Johan Georg Forchhammer
18611938
Birth: June 22, 1861 34Aalborg, Danmark
Occupation: Forstander
Death: July 23, 1938
21 months
elder sister
Henriette Sofie Forchhammer
18631955
Birth: March 8, 1863 35Aalborg, Danmark
Occupation: Sproglærerinde. Formand for Danske Kvinders Nationalraad. Delegert til Nationernes Forbund m.v.
Death: May 31, 1955
2 years
elder sister
Louise Forchhammer
18651948
Birth: February 21, 1865 37Aalborg, Danmark
Occupation: Husholdningslærerinde
Death: December 17, 1948
20 months
elder brother
Holger Forchhammer
18661946
Birth: October 21, 1866 39Aalborg, Danmark
Occupation: Cand.med. 1891. Overlæge ved Finsens Lysinstitut i Kbh. R.St.A.O.3.Kl., Med.for ædel dåd
Death: May 19, 1946
20 months
elder brother
Ejnar Forchhammer
18681928
Birth: June 19, 1868 41København, Danmark
Occupation: Stur. 1887, Cand.mag. 1894. Kammersanger i Frankfurt am Main, hvor han var kendt som "Der Tannhaüser" og "unser Forchhammer", siden også i Weimar, hvor han endte sit sangerliv.
Death: August 15, 1928München, Deutschland
17 months
elder brother
Johannes Forchhammer
18691955
Birth: November 23, 1869 42Aalborg, Danmark
Occupation: Bankdirektør
Death: August 1, 1955
2 years
elder sister
Emilie Forchhammer
18711967
Birth: November 18, 1871 44Aalborg, Danmark
Occupation: Massage og sygegymnastik
Death: June 7, 1967
19 months
elder brother
Jørgen Ebbesen Forchammer
18731963
Birth: June 24, 1873 46Herlufsholm, Næstved, Danmark
Occupation: Professor,stemmefysiolog, sang- og talelærer
Death: June 25, 1963München, Deutschland
23 months
elder brother
Herluf Trolle Forchammer
18751958
Birth: May 25, 1875 48Herlufsholm, Næstved, Danmark
Death: January 16, 1958
18 months
elder brother
Viggo Forchhammer
18761967
Birth: November 26, 1876 49Herlufsholm, Næstved, Danmark
Occupation: Universitetslektor, sang- og talepædagog
Death: October 7, 1967
18 months
elder brother
18781878
Birth: May 19, 1878 51Herlufsholm, Næstved, Danmark
Death: September 15, 1878
16 months
herself
Anna Margrethe Forchhammer
18791963
Birth: August 31, 1879 52Herlufsholm, Næstved, Danmark
Occupation: Sygeplejerske
Death: December 22, 1963USA
17 months
younger brother
Olaf Forchhammer
18811964
Birth: January 27, 1881 53Herlufsholm, Næstved, Danmark
Occupation: Stadsingeniør i København
Death: July 10, 1964